Biegiem na Paprsek

Knedliki z jagodami i biegówkowy raj – schronisko Paprsek

Popularnym i chętnie uczęszczanym szlakiem – zwłaszcza zimą na biegówkach – jest szlak niebieski wiodący z Bielic wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej do czeskiego schroniska Paprsek. Miejsce to ze względu na standard często określane jest górskim hotelem choć ceny nie są wyższe niż w dolinach (płatność kartą, w koronach lub złotówkach). Super trasa na rodzinną wyprawę.

Na szczycie czeka na nas restauracja z dobrą kuchnią i taras z widokiem na Wysoki Jesionik, przy schronisku jest też szeroki stok narciarski. Latem jest to wymarzony cel pieszej wycieczki szczególnie, że na pobliskim szczycie Vetrov znajduje się replika dawnej wieży widokowej ze Śnieżnika.

Trasy biegowe w polskich Górach Bialskich i Rychlebskich

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to takie “drugie Jakuszyce”, bo łączna długość wyratrakowanych i utrzymywanych tras biegowych (większość po czeskiej stronie) sięga 70 km. 

Początkującym narciarzom proponujemy trasę biegową z Bielic do schroniska Paprsek (długość ok. 7 km) przerwę na posiłek i powrót tzw. Wielkim Szengenem przez Travną Horę (ok. 8 km).

Dzięki położeniu na wysokości ponad 1000 m n.p.m. w tym rejonie śnieg leży nawet w okresach, w których trudno go znaleźć w innych miejscach. To biegówkowy raj.

Dla zapalonych piechurów mamy też dobrą informację, bo przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych (zielony ze Starego Miasta pod Śnieżnikiem, żółty z Brannej oraz czerwony – z Medvedi boudy do Ramzowej). 

Trasy na biegówki

Przeczytaj nasz artykuł o narciarstwie biegowym w tej cudownej okolicy

W górach Bialskich i Górach Złotych ratrakowanych jest ok. 200 km  szlaków narciarstwa biegowego. Po polskiej stronie ok. 60 km szlaków utrzymuje Gmina Stronie Śląskie. Na szlaki wejść można w: Bielicach, Nowej Morawie, Nowym Gierałtowie i Przełęczy Płoszczyna. Na Przełęczy Płoszczyna można włączyć się w czeskie szlaki utrzymywane przez Staré Město prowadzące w kierunku Schroniska Návrší (w Masywie Śnieżnika po stronie czeskiej).