Przewodnik po szlakach narciarstwa biegowego w gminie Stronie Śląskie!

Gmina Stronie Śląskie, usytuowana w malowniczych Sudetach, zyskała renomę jako doskonałe miejsce dla miłośników zimowych sportów. Wśród wielu atrakcji, które opisujemy w zakłądce: Co robić w okolicy – Rudawiec, wyróżniają się tu szczególnie trasy narciarstwa biegowego, które przyciągają zarówno amatorów, jak i zaawansowanych narciarzy biegowych, którzy mogą cieszyć się jednymi z najlepszych tras w kraju, położonych na malowniczym pograniczu polsko-czeskim. To drugie Jakuszyce, a my twierdzimy nawet, że tu – dzięki brakowi dzikich tłumów – jest znacznie lepiej!

Trasy narciarstwa biegowego Bielice

Odkryj trasy narciarstwa biegowego w Bielicach

Bielice wraz z Nowym Gierałtowem i Nową Morawą to tak zwane Złote Wsie – brama do niezapomnianych doświadczeń na nartach biegowych. Tutaj znajdziesz dobrze przygotowane, odśnieżane parkingi, idealne na start swojej przygody z biegówkami.

Bielice, mała, ale urokliwa miejscowość w sercu gminy, stanowi centrum narciarstwa biegowego. Znajdują się tu doskonale przygotowane trasy, które oferują różnorodne wyzwania zarówno pod względem technicznym, jak i kondycyjnym. Szlaki te, prowadzące przez niezwykłe krajobrazy Gór Bialskich, łączą się z czeskimi trasami, tworząc unikalny system szlaków transgranicznych. Spacerując z biegówkami na nogach można tu zdobywać szczyty należące do Korony Gór Polski, wchodząc na Rudawiec i Kowadło.

Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na poziom zaawansowania. Trasy, jak choćby Dolina Pluszcza, Dolina Białej Lądeckiej, czy Czarny Dukt, są idealne dla początkujących. Dla bardziej doświadczonych narciarzy rekomendujemy Pętlę pod Czernicą, Kozią Drogę, czy Pętlę Bialską, oferującą nie tylko wyzwanie techniczne, ale i zapierające dech w piersiach widoki Gór Złotych, Bialskich czy Rychlebskich.

Trasy biegówkowe Bielic

mapa tras biegówkowych góry bialskie

Trasa numer 1, o długości 13,1 km, zapewnia średni poziom trudności i prowadzi przez malowniczą Dolinę Białej Lądeckiej. Z kolei Trasa numer 2, dłuższa o niecałe 2 km, oferuje podobny stopień trudności z malowniczymi widokami i wymagającymi odcinkami. Dla bardziej doświadczonych narciarzy, Trasa numer 3, o długości 11,8 km, prezentuje wyzwanie zarówno na odcinkach zjazdowych, jak i podjazdowych.

Pętla Rezerwatowa (Trasa numer 5) o długości 10 km, rozpoczyna się na tym samym parkingu co poprzednie trasy. Nazwa nawiązuje do Drogi Rezerwatowej, która jest częścią tej trasy, prowadząc przez rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki. Ta trasa oferuje piękne widoki i możliwość podziwiania lokalnej fauny i flory.

Ostatnia z wymienionych, Trasa numer 7, o długości 12,9 km, jest jedną z najtrudniejszych. Oferuje strome podejścia i zjazdy, a jej kulminacyjnym punktem jest drewniana wieża widokowa na szczycie Czernicy.

Dla najbardziej wytrwałych narciarzy, Trasa numer 9, o długości 26,5 km, prowadzi przez malownicze tereny polsko-czeskiego pogranicza. Trasa ta jest idealna dla narciarzy z bardzo dobrą kondycją i umiejętnościami technicznymi, oferując wyjątkowe widoki i niezapomniane wrażenia.

Bezpieczeństwo na trasach jest priorytetem, dlatego wyposażone są one w wyraźne oznakowania i tablice informacyjne, a także apteczki pierwszej pomocy. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze biegowi znajdą tu coś dla siebie, ciesząc się niezrównanym pięknem natury oraz doskonałymi warunkami do uprawiania tego sportu.

Zapraszamy na biegówki!